PERIODONTOLOGIA - DZIĄSŁA TEŻ  CHORUJĄ

Z najnowszych badań wynika, że tylko 1,7 procent Polaków ma zdrowe dziąsła. Niestety wciąż bardzo mała jest świadomość tego, że dzięki regularnym kontrolom dentystycznym można leczyć zapalenie dziąseł  na wczesnym etapie, zanim doprowadzi do zaawansowanego  zapalenia przyzębia. Większość pacjentów nie wie, jakie są przyczyny i jak leczyć zapalenie przyzębia. Poza jamą ustną, zły stan dziąseł może doprowadzić do wielu chorób, między innymi sercowo- naczyniowych, cukrzycy oraz zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Zapalenie przyzębia należy do najczęściej występujących chorób. Stan zapalny wywołany jest przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej na obrzeżu dziąsła. Niektóre bakterie płytki uwalniają toksyny , na które organizm reaguje stanem zapalnym. Zapalenie i znajdujące się tam bakterie powodują zanik tkanki dziąsła. Dochodzi do powstania kieszonek dziąsłowych, a objawia się to krwawieniem, na początku podczas mycia zębów. Dziąsło może być zaczerwienione i spuchnięte. Często jednak zdarza się , że nie ma objawów lub jest ich niewiele i choroba rozwija się w sposób niezauważalny. W jej dalszym przebiegu kieszonki stają się coraz głębsze i uszkodzeniu ulega aparat utrzymujący zęby, w wyniku czego dochodzi nawet do zaniku okolicznej kości.

Utrata aparatu utrzymującego zęby jest nieodwracalna, tak więc choroba przyzębia jest nieuleczalna. Można ją co najwyżej zatrzymać. Dlatego konieczne jest wczesne przeprowadzenie leczenia.

Oprócz płytki bakteryjnej do powstania i rozwoju  zapalenia przyzębia mogą przyczynić się:
- palenie tytoniu
- choroby ogólne i obniżenie odporności
- czynniki genetyczne
- nadwaga, nieprawidłowe odżywianie
- wahania hormonalne
- stres

Leczenie zapalenia dziąseł oraz wstępna faza leczenia zapalenia przyzębia polega na profesjonalnym czyszczeniu zębów. Usuwane są wszystkie twarde i miękkie osady widoczne ponad obrzeżem dziąsła oraz te niewidoczne, ukryte w kieszonkach dziąsłowych. Przeprowadzany jest także dokładny instruktaż higieny jamy ustnej. Leczenie zaawansowanej choroby przyzębia, jest możliwe w zależności od stopnia zaawansowania i przeprowadzane jest u specjalisty periodontologa.

Pomimo pomyślnego wyniku leczenia, przez całe życie istnieje ryzyko zachorowania ponownego.  Z tego powodu wskazane są regularne wizyty, które w zależności od powyższych czynników ryzyka , powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. W trakcie tych wizyt przeprowadzane jest zazwyczaj profesjonalne czyszczenie zębów oraz przekazywane są dodatkowe uwagi na temat higieny jamy ustnej.

Współpraca pacjenta stanowi bardzo ważny czynnik przyczyniający się do wyleczenia choroby.

A oto kilka przydatnych wskazówek:

OBJAWY PROBLEMÓW Z DZIĄSŁAMI

- krwawienie
- obrzęk
- zaczerwienienie
- ból kilku zębów lub ich nadwrażliwość
- nieświeży oddech
- ruchomość zębów

JAK ZAPOBIEGAĆ CHOROBOM DZIĄSEŁ

- Szczotkuj zęby według wskazań lekarza , 2 razy dziennie przez co najmniej trzy minuty
- Stosuj nitkę dentystyczną
- Nie przerywaj szczotkowania oraz stosowanie nitki nawet gdy Twoje dziąsła krwawią
- Zmieniaj szczoteczkę do zębów co 3 miesiące. Długo stosowana szczoteczka posiada bakterie oraz jest mniej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej
- Regularnie odwiedzaj gabinet dentystyczny w celu kontroli zębów i profesjonalnego czyszczenia

lek. stom. Agnieszka Wieczorek