PROFILAKTYKA

SKALING
Jest to zabieg polegający na czyszczeniu zębów z kamienia i osadu przy pomocy ultradźwięków. Obecność kamienia i płytki nazębnej (miękkich złogów) może spowodować zapalenie przyzębia. Objawem choroby jest widoczne gołym okiem cofnięcie się dziąseł, rozchwianie zębów a nawet ich utrata. Ma to również negatywny wpływ na cały organizm, w tym na choroby serca, stawów, nerek. Dlatego bardzo ważne jest regularne profesjonalne usuwanie złogów nazębnych.

LAKIEROWANIE
Jest to zabezpieczenie wszystkich powierzchni zębów mlecznych lub stałych przed próchnicą lakierem fluorkowym.

Zęby stają się bardziej odporne na próchnicę, poprzez uzyskanie większej odporności na działanie kwasów, które są produkowane przez bakterie próchnicotwórcze. pH krytyczne przy jakim zaczyna się odwapnianie szkliwa, obniża się z 5,5 do 4,5- czyli dopiero mocniejszy kwas jest w stanie zapoczątkować próchnicę. Poza tym tworzy się rezerwa fluoru , która wspomaga naprawę świeżo powstałych odwapnień oraz próchnicy wokół wypełnień. Zabieg powtarzamy dwa razy w roku.

LAKOWANIE BRUZD
Jest to zabezpieczenie bruzd i zagłębień zębów trzonowych przed próchnicą. Najczęściej są to zęby trzonowe stałe, ale można lakować też zęby przedtrzonowe przy dużym ryzyku próchnicy. Próchnica łatwo rozwija się w szczelinach, gdyż są one niedostępne podczas szczotkowania w domowych warunkach. Najlepiej wykonać zabieg do 3 miesięcy od pojawienia się zęba, czyli około 6-7 roku życia zęby "6" , oraz około 11-13 roku życia zęby "7". Zabieg polega na zalaniu płynnym światłoutwardzalnym materiałem bruzd i zagłębień.