DEPRESJA SEZONOWA

Nadeszły szare, ponure, jesienne dni . Jeśli dokuczają Ci apatia, smutek, rozdrażnienie, brak energii, czarne myśli, niskie poczucie własnej wartości, brak koncentracji, zmiany apetytu, bóle lub zmęczenie mięśni - pomyśl, że NIE JESTEŚ W TYM OSAMOTNIONY.  Depresja sezonowa czyli sezonowe zaburzenie afektywne (Seasonal Affective Disorder – SAD) jest coraz częstszym zjawiskiem w społeczeństwach rozwiniętych i boryka się z nią co dziesiąta osoba.
Według specjalistów, jest to zaburzenie depresyjne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Uciążliwe objawy zakłócają emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie człowieka. Występują codziennie lub prawie codziennie oraz trwają przez okres co najmniej dwóch tygodni. Ponadto, powtarzają się cyklicznie przez minimum dwa lata.

Na szczęście są sposoby aby poradzić sobie z jesienną chandrą.
Główną przyczyną obniżonego nastroju jest brak światła słonecznego, dlatego dobrym sposobem leczenia jest fototerapia z wykorzystaniem specjalnych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Zauważono, że odpowiednia dawka sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych (podwyższa poziom serotoniny, a obniża melatoniny). W leczeniu depresji jesienno-zimowej do uzupełnienia niedoborów światła słonecznego wystarczą już dwa seanse fototerapeutyczne dziennie po 30-60 minut.
Świetnym sposobem na natychmiastową poprawę nastroju jest też aktywność fizyczna. Ruch poprawia krążenie, pozytywnie wpływa na układ oddechowy i wyzwala wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia.
Skuteczna może również być odpowiednia dieta lub suplementacja ze zwiększoną ilością witaminy B6, tiaminy i kwasu foliowego. W aptekach są  dostępne ziołowe leki łagodzące przykre objawy jesiennej chandry na bazie dziurawca, chmielu, czy waleriany.
Jeśli masz taką możliwość, dobrym pomysłem jest jesienny urlop za granicą, w jakimś słonecznym kraju. Zdecydowanie pomocne mogą być spotkania towarzyskie w przyjaznym gronie lub rozmowa z przyjacielem.

Jeśli jednak wszystkie te sposoby zawodzą, a złe samopoczucie przedłuża się, warto udać się po pomoc do psychologa.

Wszystkich potrzebujących pomocy, zapraszam serdecznie na konsultacje.
W ramach walki z depresją jesienno-zimową od dzisiaj do końca listopada cena 50- minutowej konsultacji psychologicznej  dla osób dorosłych wynosi tylko 90 zł.

Czekam na Państwa w wygodnym i ciepłym gabinecie przy ul. Egipskiej 4.
Zapraszam
Małgorzata Biniek